Dlaczego druk cyfrowy

Dzisiaj, gdy wielkość średniego nakładu publikacji ciągle się zmniejsza, a technologia druku cyfrowego ciągle się rozwija to cyfrowy druk książek staje się narzędziem w rękach wydawnictw, które daje możliwość błyskawicznej reakcji na potrzeby rynku. Technologia druku cyfrowego to „druk bezpośrednio z ekranu komputera” (gotowych plików PS, PDF). W ten sposób pominięte zostają niektóre etapy produkcji występujące w tradycyjnej metodzie druku offsetowego. Skraca to znacząco czas produkcji publikacji czy akcydensów, a także znacząco obniża koszty druku. Dzięki technologii druku cyfrowego możemy zapewnić stałe koszty zadruku arkusza bez względu na wielkość nakładu. Druk bezpośrednio z ekranu komputera powoduje, że każdy zadrukowany arkusz jest wydrukiem nakładowym, co powoduje ograniczenie do minimum strat papieru.

Zalety druku cyfrowego w stosunku do tradycyjnej technologii druku offsetowego to:

  • skrócenie czasu produkcji publikacji do minimum.
  • możliwość druku egzemplarzy sygnalnych - druk jednostkowych egzemplarzy książek przed drukiem całego nakładu w celu sprawdzenia poprawności merytorycznej. Jest to pełnowartościowy egzemplarz publikacji identyczny jak egzemplarz nakładowy.
  • ograniczenie ryzyka „przestrzelenia nakładu” - przed podjęciem decyzji o wielkości docelowego nakładu jedną z możliwości jest druk nakładu próbnego np. w ilości 100 lub 200 egz. Dzięki temu można sprawdzić jak kształtuje się sprzedaż, a następnie podjąć decyzję o wielkości nakładu docelowego.
  • redukcja stanów magazynowych - brak konieczności druku nakładu w dużej ilości dla osiągnięcia niskiej ceny 1 egz.